Знаете, че темата за неетичния маркетинг е винаги актуална и изключително важна. Искамe да напомним също така, че имате право на защита от потенциално опасни практики и че фактът, че нещо се случва често и е широко разпространена практика, не означава, че то е препоръчително или безопасно.
Международният кодекс за разпространение на заместители на майчина кърма е документ, който е изготвен от СЗО и УНИЦЕФ още през 1981 г., но оттогава периодично се актуализира. Неговата задача е да защити кърменето, майките и бебетата, както и да регулира употребата (когато е необходима) и разпространението на заместители на майчината кърма и други продукти, предназначени за изкуствено хранене, по начин по който не се нанася вреда на родителите и кърмачетата. Кодексът има задължителен характер за производителите на заместители на майчина кърма, както и за здравните специалисти в областта на детското здравеопазване и грижа.
Смятаме, че е полезно да знаете, че:
Продуктите, в обхвата на действие на Кодекса, не могат да бъдат рекламирани или представяни по какъвто и да било начин пред обществото (това означава забрана за реклама по телевизията, в социалните мрежи, масмедиите, списания, сайтове, билбордове, на плакати в лекарските кабинети и болничните коридори)
И още:
Да, лекции за родители, организирани от тези компании или служители, не са позволени и представляват риск за кърменето.
В актуализирания вариант на Кодекса от 2017 г. са включени и следните нови регулации, в сила от 2016 г. (WHA 69.9):
√ Пояснение, че смесите за хранене на деца след 6 месечна възраст също попадат в обхвата на Международния кодекс и не могат да бъдат рекламирани.
√ Препоръка, че върху етикетите на всички допълващи храни следва да се пояснява, че е нужно кърменето да продължи 2 години и не следва такива храни да се предлагат преди 6 месеца.
√ Препоръка етикетите и дизайнът на продукти, различни от заместителите на майчино мляко, да се различават от тези, използвани за заместителите, за да се избегне кръстосана реклама.
√ Потвърждение, че всяко дарение за здравната система (вкл. за здравни работници и професионални асоциации) от компании, които продават храни за кърмачета и малки деца представляват конфликт на интереси и трябва да се избягват.
√ Препоръка да НЕ се допуска спонсорство за срещи на здравни специалисти и научни срещи от страна на компании, които продават храни за бебета и малки деца.
А ето и списък с продуктите, включени в обхвата на Международния кодекс:
Заместители на майчиното мляко, включително формули (АМ). Под това трябва да се разбира включително и всякакви млека или заместители на млякото, които са специфично насочени към хранене на кърмачета и малки деца до 3 години, включително млеката, предназначени за деца над 6 месеца.
Ако фирмата произвежда и шишета, и помпи, регулациите важат за всички продукти, макар помпите сами по себе си да не попадат в обсега на Кодекса. Целта е да се избегне кръстосана реклама и т.н. Има фирми, които са т.нар. “Code compliant” и произвеждат помпи в пълно съответствие с мерките, предвидено в Кодекса.
Този разговор е особено важен в настоящия момент, защото пандемията и силно усложнената международна обстановка донесе още повече предизвикателства за майките, но и предостави широко поле за използване на редица неетични практики.
Специалисти алармират за агресивен маркетинг на компании, които попадат в обхвата на действие на Международния кодекс по време на пандемията, чиято тактика включва дезинформация относно кърменето и необосновани твърдения, насочени към създаване на страх и несигурност у родителите.
В скорошно изследване сред 1360 жени във Великобритания, 80% съобщават, че компании, които попадат в обхвата на Международния кодекс, са осъществили контакт с тях по време на националния локдаун, основно чрез социалните медии.
Когато знаете от какво да се предпазите, можете да се опазите по-добре.
„Маркетинг техниките на компаниите за адаптирани млека включват:
нерегулирано инвазивно онлайн таргетиране *
спонсорирани мрежи за съвет и телефонни линии за помощ
промоции и безплатни подаръци
практики, които целят да повлияят обучението и препоръките на здравните специалисти
Трябва да спрем експлоататорския маркетинг!” – СЗО
* чрез анонимни cookie записи може да се проследи поведението на потребителите онлайн, с което се засичат техните характеристики (напр. пол) и интереси. Получените данни се използват, за да бъдат насочени към вас конкретни реклами и спонсорирани постове.
! Не е допустимо прикрито тези фирми да плащат на инфлуенсъри за реклама в социалните мрежи и да пускат спонсорирани публикации, които дебнат от всеки ъгъл, ако сте жена или сте проявили интерес към бебешки стоки.
! Не е приемливо да се раздават продукти чрез томбола по време на събития.
! Не е етично да плащат за реклама в затворени групи за взаимопомощ на майки.
! Нямат право да провеждат лекции за родители или да ги спонсорират, или представителите им да имат пряк контакт с вас.
! Не е допустимо рекламите на продукти, които попадат в обхвата на Кодекса, да са поставени в кабинети и болници. Както и на всяко друго място.
Докладвайте нарушенията – има смисъл! Вашата позиция е от значение и може да доведе до положителна промяна.
Ето тук БАБХ дава възможност да подавате сигнали за нарушения на българската наредба (по-долу ще намерите активна връзка към нея, за да се запознаете със съдържанието ѝ).
Световните лидери в областта на общественото здраве и науката за кърменето също не спират да работят по тази тема, с цел да се постигне по-добро ниво на защита и ограничение на нарушенията на Кодекса.
Д-р Тедрос Гебрейесус, генерален директор на СЗО, UNICEF и партньори изнесоха в края на февруари 2022 г. нов доклад – Как маркетинга на адаптирани млека повлиява нашите решения за храненето на децата.
Докладът – най-обширният по рода си досега – разглежда опита на над 8500 жени и 300 здравни mрофесионалиста в 8 страни. Той изобличава агресивните маркетинг практики, използвани от индустрията за млека за кърмачета, а също така показва въздействието им върху семействата и децата. Докладът призовава цялото общество да заеме активна позиция и очертава възможностите за действие. Може да видите видео от събитието тук.
Даниела Лютакова
акушерка, IBCLC
Източници:
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)32119-X/fulltext
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7967752/
Международният кодекс за разпространение на заместителите на майчина кърма (2017 Update):
https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/254911/WHO-NMH-NHD-17.1-eng.pdf
Наредба за изискванията към състава, характеристиките и наименованията на храните за кърмачета и преходните храни:
https://www.bfsa.bg/userfiles/files/KH/Doc/NAREDBA_za_iziskvaniqta_kym_systava_harakteristikite_i_naimenovaniqta_na_hranite_za_kyrmaceta_i_preh.pdf