Архив за етитет: кърмене
Една история за упоритостта и подкрепата
Кристин и Далия Родих дъщеря ни 3 дни след термин в частна болница. Бях се подготвяла за този момент още от преди да видя двете чертички. Знаех, че искам да е естествено и знаех, че много искам да кърмя. Никога не съм поставяла тези решения под въпрос. Раждането беше „нормално“, но нямаше нищо нормално в него. Не усещах напъни, бебето излезе с вакуум, плацентата „не се роди“ сама, а аз загубих изключително много кръв и се наложи да ми бъде прелята. Независимо от трудните обстоятелства, имахме 2-3 минути за контакт кожа до кожа. Малко след това ме предупредиха, че чак на другия ден ще мога да видя детенцето, защото трябва да съм в реанимация. Нямах търпение. Навсякъде в лекциите за кърмене се обясняваше да се започне максимално бързо с опитите за поставяне на гърда. За жалост на другия ден отново не ми беше позволено да бъда с дъщеря ни. Когато питах една от сестрите, работещи в неонатологично отделение, дали да не се пробвам да се изцедя и да дам кърма за дъщеря ни, тя ми обясни, че на този етап имам само коластра, която според нея въобще не е хранителна и достатъчна за бебето. Бях озадачена, казаното беше обратно на …
Трудните първи дни
Пътят на кърменето не започва лесно за Веси Г. и Оги, Историята им показва кое е истински важно в първите дни и как дори когато условията не са идеални, успехът не е невъзможен. Родих в 8:20 ч. сутринта в частна болница в столицата. Отделението беше претъпкано и се наложи аз да остана далече от бебчо. За първи път ме пуснаха да го кърмя в 16 следобед – броях секундите, за да не закъснея и да пропусна. Имах огромния късмет за първото кърмене да ме пуснат в частна стая с удобно кресло. Огромен, огромен късмет. Притеснявах се малко от отношението на акушерките и затова попитах дали може да го съблека. Разрешиха ми (макар после да се учудиха, че е е само по памперс). Разкопчах си нощницата и го гушнах „кожа в кожа“, завит отгоре с одеялцето. Малчо в началото плака, а акушерката се опитваше да ме накара да го кърмя. „Нека се успокои и ще го накърмя. Аз ще се оправя“. Гушкахме се. Успокои се и после се чувстваше добре. След няколко минути потърси да суче („Да знаете, че 5 мин. вече минаха. А вие още ли не се кърмите?! И той е гол?!“). Наместих го и му помогнах да захване …
Какви са посланията на Световната седмица на кърменето през 2022 година
Една африканска поговорка гласи: „Необходимо е цяло село, за да се отгледа едно дете.“ Това до голяма степен отразява посланието на кампанията по повод Световната седмица на кърменето тази година. Родителите се сблъскват с множество предизвикателства, за да осигурят най-добрата грижа за своето дете по време на бременността и около раждането. Продължаващата грижа за бебето и детето на следващите етапи е също толкова жизненоважна. Много участници съставляват „топлата верига на подкрепа на кърменето“ – в системата за здравни услуги, общността, работните места – и на всеки етап майките имат нужда от адекватна подкрепа от всички тях, за да могат да кърмят оптимално. Въпреки постигнати напредък, в постпандемичната 2022 година геополитическите конфликти допълнително разшириха и задълбочиха неравенствата, водещи до несигурност в прехраната на все повече хора. Ограниченият капацитет на здравната система доведе до допълнително влошаване на подкрепата за кърменето, а таргетираните действия на индустрията на производителите на млека за кърмачета продължи да влияе негативно на решенията на родителите за начина на хранене на техните бебета. За 30-ти път Световния алианс за подкрепа на кърменето (The World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) организира през тази година глобалната кампания, която има за цел да информира и да ангажира обществото и ключовите участници, …
Спиране на кърменето по желание на майката
Family bed photo created by freepic.diller – www.freepik.com Понякога се случва кърмещата майка по някаква причина да бъде посъветвана или пък да реши, че трябва да спре да кърми. Списъкът с възможните причини е дълъг – прием на лекарства, кратко пътуване без бебето, връщане на работа, тръгване на детето в детско заведение или оставяне при детегледачка… В нашата практика на консултанти обаче често говорим с майки, които търсят решение, различно от: „Трябва да спреш!“. И много често го намираме! Така че ако сте на кръстопът и имате колебания дали и как можете да продължите да кърмите, потърсете връзка с нас, за да обсъдим различните варианти и да потърсим изход от ситуацията. Ако обаче решението е взето и вие сте уверена, че кърменето приключва, не се безпокойте. Можем да бъдем полезни и в тази ситуация. Първо, имайте предвид, че кърменето е процес и няма как да се спре моментално. Освен това е много индивидуално колко дни ще отнеме спирането на млякото – това зависи от възрастта на бебето, интензитета на кърмене, количествата кърма, които имате, колко бързо се налага да спрете и други фактори. Естественият процес на отбиване (или спиране на лактацията) минава през „неизползването“ на млякото – когато кърмата стои …
Интернетът е голям и неетичният маркетинг дебне отвсякъде
Знаете, че темата за неетичния маркетинг е винаги актуална и изключително важна. Искамe да напомним също така, че имате право на защита от потенциално опасни практики и че фактът, че нещо се случва често и е широко разпространена практика, не означава, че то е препоръчително или безопасно. Международният кодекс за разпространение на заместители на майчина кърма е документ, който е изготвен от СЗО и УНИЦЕФ още през 1981 г., но оттогава периодично се актуализира. Неговата задача е да защити кърменето, майките и бебетата, както и да регулира употребата (когато е необходима) и разпространението на заместители на майчината кърма и други продукти, предназначени за изкуствено хранене, по начин по който не се нанася вреда на родителите и кърмачетата. Кодексът има задължителен характер за производителите на заместители на майчина кърма, както и за здравните специалисти в областта на детското здравеопазване и грижа. Смятаме, че е полезно да знаете, че: Продуктите, в обхвата на действие на Кодекса, не могат да бъдат рекламирани или представяни по какъвто и да било начин пред обществото (това означава забрана за реклама по телевизията, в социалните мрежи, масмедиите, списания, сайтове, билбордове, на плакати в лекарските кабинети и болничните коридори) Не е позволено на производителите и дистрибуторите ( техни служители и консултанти) …
Кърмене и сън – защо, кога, как?
Снимка: Pixabay Вероятно всички сме виждали онези реклами и филми, в които бебето спи сладко в мекото си и красиво кошче, а мама и тати му се любуват, гледайки го влюбено. Прекрасна, идилична картина. Често обрисуването на майчинството в такава идеалистична светлина създава напълно грешна представа за този период и съответно повлиява на очакванията ни за това какво предстои, когато нашето бебе се роди. Курсовете и лекциите за бъдещи родители също невинаги помагат да си изградим реалистична представа за живота с бебе. Там най-често научаваме колко пъти трябва да яде бебето и че в общия случай между храненията то спи. Да, ама не. Очакванията и представите ни за живота с бебе най-често нямат много общо с реалността. Защото, когато дойде, бебето не се интересува какво сме гледали и какво сме си представяли, то идва със своите инстинкти, същите като в пещерната епоха, когато не е имало часовници, книги, филми и реклами, а само мама и нейната топла и сигурна прегръдка – единственото безопасно място в пещерата. Така че бебето по всякакъв начин се стреми да е там – до мама, защото за него липсата ѝ означава, че то може и да не оцелее. Нещо повече, майката природа е измислила перфектно …
Подкрепа за кърмене за майките от Украйна
Бебетата продължават да се раждат и в ада на войната – и да имат нужда от майчина грижа. снимка: Многопрофилна болница Старобилск Детето на първата снимка е родено в мазето на Старобилската многопрофилна болница в Киев, докато снаряди падат върху околните сгради, а ранени търсят помощ в чакалнята. снимка:Хана Хопко Второто се ражда в киевското метро, където стотици украинци нощем намират убежище от руските атаки. Национална Асоциация „Подкрепа за кърмене“ е готова да предостави помощ за кърменето на английски, немски и руски език на майки, бягащи от войната в Украйна, които са намерили убежище в България. Кърменето е незаменимо при подобни тежки кризи и при недобри битови условия. За консултации на чужди езици можете да се обръщате към: Десислава Алексиева, Кристина Тодорова, Боряна Петърнички – руски ; Деница Денева-Бакърджиева, Мирослава Филипова – немски ; Ирена Иванова, Таня Станчева, Десислава Кръстева, Елвира Петрова, Христина Добринович, Кристина Тодорова, Соня Балканска, Анита Димитрова, Деница Денева-Бакърджиева, Невена Пелтекова-Василева, Мирослава Филипова, Ралица Габерова, Боряна Петърнички, Росица Леондиева – английски . Телефоните им могат да бъдат намерени в секцията „Консултанти“. Споделете тази информация, за да стигне до нуждаещите се!
Ако бебето не иска да засуче в първите дни след раждането
Снимка: Hollie Santos в Unsplash Често се случва майките да изчакат връщането от болницата, за да започнат кърменето на бебето. Безспорно уютът у дома е ненадминат, но понякога тези първи няколко дни са достатъчни бебето да се е объркало от храненето с шише в родилното отделение, да му е трудно да засуче, да губи мотивация и… кърмене да не се получи. В началото. Важно е да знаете, че ако и при вас се е получило така, все още има много възможности да върнете бебето на гърда! Ако трябва да направим план на действие, той би изглеждал така: Ако бебето не съдейства (не засуква), организирайте възможно най-скоро изцеждане на гърдите. Стремете се да „следвате“ обичайното хранене на новороденото, което означава поне 8 до 10 изцеждания за денонощие. Добре е да изцеждате и двете гърди, като по-важно е колко пъти в деня ще го направите, а не колко дълго ще прекарате над помпата. Достатъчно е да отделите 10-15 минути на гърда на всяко кърмене, като не пропускате да задействате рефлекса на потичане. Имайте предвид, че в първите пъти на изцеждане количествата може да са малки и да не се променят бързо, но с постоянство ще видите и удовлетворяващ резултат. Изцеждането е много, …
Виртуално обучение по кърмене за професионалистите по здравни грижи с лектори от НАПК
Имаме удоволствието да съобщим, че на 7 август, в рамките на Световната седмица на кърменето Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) организира Виртуален интерактивен курс по кърмене под надслов „Защитата на кърменето – споделена отговорност“, който ще бъде воден от две от основателките на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“: д-р Анета Попиванова, IBCLC (сертифициран от Международен борд консултант по лактация), неонатолог и Председател на Управителния съвет на НАПК; Ася Демирева, IBCLC (сертифициран от Международен борд консултант по лактация), л.а. Курсът е предназначен за професионалисти по здравни грижи. Повече за него можете да научите в обявата на БАПЗГ. Необходимо е изпращане на попълнена заявка за участие на електронна поща: bapzg.projects@gmail.com, за да се включите.
Програма за действие за ССК 2021 на Световния алианс за кърмене (WABA)
Тази година мотото на Световната седмица на кърменето е „Защитата на кърменето: споделена отговорност“. Нейна основна цел е да фокусира общественото внимание върху кърменето като човешко право, което трябва да се зачита, защитава и спазва и да очертае необходимостта от съвместни усилия на много равнища, особено в контекста на световна криза, за да може това да стане реалност. Както всяка година, глобалната кампания се организира от Световния алианс за кърмене (The World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) – мрежа от лица и организации, които работят за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето. Членове на мрежата са Световната здравна организация (СЗО), УНИЦЕФ и много други световни и национални организации, подкрепящи кърменето. Програмният документ на кампанията, създаден от WABA, може да видите преведен на български тук.