Архив за етитет: коластра

Хранителните вещества в кърмата

Кърмата е съвършената храна за вашето бебе. Подобно на млякото на всички останали бозайници, човешката кърма е видово специфична – майчиното мляко е резултат от стотици хиляди години еволюция и природата е създала именно него, за да посреща всички нужди на човешките бебета. В нея присъства всичко необходимо, за да бъде единственият източник на енергия и градивни вещества през първите 6 месеца от живота на бебето. Неслучайно много специалисти я определят като „бялата кръв” – подобно на кръвта, кърмата има способността да пренася хранителни вещества, да подпомага развиващия се имунитет на бебето, а също и да унищожава различни болестотворни агенти, с които бебето влиза в контакт. В отделна статия сме се спрели на ролята на кърмата при подпомагане на изграждащия се имунитет на бебето, а в следващите редове ще обобщим само хранителните й свойства.

Публикувано в Основи на кърменето | Етикети: , , , , , , , | Коментарите са изключени

Странно мляко

Повечето от нас сигурно са виждали оцветено в розово мляко в началото на кърмаческата си кариера – но чували ли сте за зелена коластра? А за черна?

Цветовото разнообразие на това, което се отделя от гърдите, може да бъде наистина огромно – и обичайно причините са съвършено безобидни.

Бременност

Секрет от гърдите не е нещо необичайно за бременните. Коластра в гърдите се съдържа още около петия месец на бременността и може да изтича спонтанно и да цапа сутиена или дрехите. Цветът обичайно е белезникав или жълтеникав и рядко изтичат повече от няколко капки. Някои майки успешно се справят с течовете, като слагат в сутиена си обикновено тампонче за грим (подплънките за кърмачки са твърде големи и дебели, тъй като са предвидени да поемат по-сериозни течове).

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , , , , , , , , , | Коментарите са изключени

Значение на фактори от кърмата за развитието на детския имунитет

Всички знаем, че кърмените бебета боледуват статистически по-малко от бебетата, хранени със заместители на майчиното мляко, като тази тенденция се запазва  дори след като кърменето е приключило. Това е едно от изключителните предимства на естественото хранене. Каква е причината това да е факт?

Публикувано в Основи на кърменето | Етикети: , , , , | Коментарите са изключени

Как се променя съставът на кърмата с времето?

Верен ли е митът за „некачествената” кърма?

„Ама ти ОЩЕ ли кърмиш?!?…” Изуменo, ироничнo, крайно критичнo – откакто дъщеря ми навърши годинка, съм чувала тези думи и от приятелки, и от гинеколози, та дори и от собствената си майка.

В обществото ни битува вярването, че след определен период кърмата става „нехранителна” и „некачествена”. Смята се, че кърменето след 6-ия месец е геройство, а след 12-ия – едва ли не патология. А дали наистина е така?

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , , , , , | Коментарите са изключени