Архив за етитет: бременност
Как правим мляко?
Повечето от вас може да се изненадат, като разберат, че млечните жлези започват развитието си още преди да се родим, но се развиват напълно едва по време на бременността. В този дълъг процес гърдите се подготвят за своята важна роля – да изхранят бебето.
Анатомия на гърдата
Гърдата се състои от няколко различни вида тъкан – кожа, съединителна тъкан, мастна тъкан, мускули, и жлезиста тъкан. Малките зърнести образувания от жлезистата тъкан, наречени алвеоли, произвеждат и „складират” млякото, а гъста мрежа от каналчета осигурява преноса му към зърното. Тази структура много напомня гроздове, чиито зърна – групички от алвеоли, могат да бъдат напипани при масаж. Млечните алвеоли са различни на брой в двете гърди и при всяка жена (за това и децата понякога имат предпочитание към една от гърдите).
Странно мляко
Повечето от нас сигурно са виждали оцветено в розово мляко в началото на кърмаческата си кариера – но чували ли сте за зелена коластра? А за черна?
Цветовото разнообразие на това, което се отделя от гърдите, може да бъде наистина огромно – и обичайно причините са съвършено безобидни.
Бременност
Секрет от гърдите не е нещо необичайно за бременните. Коластра в гърдите се съдържа още около петия месец на бременността и може да изтича спонтанно и да цапа сутиена или дрехите. Цветът обичайно е белезникав или жълтеникав и рядко изтичат повече от няколко капки. Някои майки успешно се справят с течовете, като слагат в сутиена си обикновено тампонче за грим (подплънките за кърмачки са твърде големи и дебели, тъй като са предвидени да поемат по-сериозни течове).
Моите кърмачески неволи
Бременността ми бе непланирана и неочаквана. Дори повече от това – 2 седмици преди да разбера, че съм бременна, обсъждах с приятеля си сериозно предложение за повишение, което означаваше да оставим лични планове на задан план за поне 2-3 години. Решихме да приема предложението, а след това се наложи да откажа с много тъга в сърцето.
Родих леко, въпреки че беше първото ми раждане. След като малкият изплака, дежурната педиатърка и акушерката веднага нещо загледаха и започнаха да възстановяват как точно е излязъл при раждането. Все още не разбирах какво говорят. Спомняха си, че когато е излязал ръчичката му е била подпряна в единия ъгъл на устата. Казаха „позиционна деформация”. Когато плачеше, устичката му се изкривяваше по странен начин. Тогава не знаех какво значи това и какво може да означава за кърменето. Бях прекалено изморена, за да се притесня много. Но все пак се притесних, нали нещо не беше наред с детето ми.