Архив на категория: Новини
Покана за Общо събрание на членовете на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“
Покана за Общо събрание, 17 ноември 2024 г.
Започва нов курс по кърмене за специалисти 2024/2025
С удоволствие ви каним да се включите в предстоящото обучение по кърмене за специалисти, които ще се проведат в София в периода октомври 2024 – май 2025 г. Кой може да се кандидатира за обучение? Медицински лица и специалисти от свързани професии, като: Акушерки Лекари Медицински сестри Стоматолози Психолози Логопеди Социални работници и др. Обученията ще ви дадат възможност: √ да придобиете основни знания и умения за кърменето, които не са застъпени в образователната ви подготовка √ да усъвършенствате уменията си за общуване и консултиране √ да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период С предимство ще се ползват както работещите в родилно отделение, женска и детска консултация, така и кандидати от населени места, където няма преминали обучение по кърмене медицински специалисти и специалисти от свързани професии. ВАЖНО: Обучението е базово и макар значително да разширява знанията и уменията за подкрепа на кърменето и възможност за прилагането им в основната професия на специалиста, не дава правоспособност за професионална практика като консултант по лактация. При желание специалистът може да продължи да задълбочава познанията си в тази област и да премине международен сертификационен изпит към IBLCE – International Board of Lactation Consultant Examiners. Нашият …
„Да преодолеем препятствията – подкрепа за кърмене за всички“
От 1 до 7 август за 32-ри път светът обръща поглед към темата за кърменето. Тазгодишното мото на Световната седмица на кърменето е „Да преодолеем препятствията – подкрепа за кърмене за всички“. Кампанията си поставя за цел да насочи вниманието към майките в различни трудни ситуации и към необходимостта за тях да се предоставя допълнителна подкрепа за кърменето, за да се намалят съществуващите социални неравенства. Майките, които се нуждаят от повече подкрепа, са обикновено живеещи в отдалечени райони с по-малко възможности за достъп до подходящи услуги; с по-ниско образование или в икономически неизгодно положение; с недоносени или болни бебета или самите те с физически или психически заболявания и увреждания; принудени да се върнат на работа скоро след раждането, а там нямат благоприятстващи кърменето условия на труд; живеещи в имиграция, в чужда културна среда, без право на адекватни здравни услуги; в условия на природно бедствие или война. Има още много социални, икономически и обществени фактори, които поставят кърмещите майки в ситуации на неравнопоставеност. За да бъдат подкрепени кърмещите жени и техните семейства и за да може социалната неравнопоставеност да бъде намалена, е необходимо: √ да има национални политики за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето, включително свързани с осигуряване на подходящи услуги …
Програма на НАПК за Световната седмица на кърменето 2024
ОНЛАЙН СЪБИТИЯ 8 август, 11:00-12:30 часа Онлайн събитие за родители, организирано съвместно с Shushulka.com на тема: Искам да кърмя, но… Как да се справим с предизвикателствата в кърменето през първите 6 месеца. препятствията, които майките срещат в първите дни и месеци и как да ги преодолеем – за това колко често и как суче бебето, как се променят нуждите му през първите месеци, какво да следим, за да сме сигурни, че бебето се храни и наддава достатъчно. Ще обсъдим най-често срещаните притеснения и въпроси. Лекцията ще води Христина Шопова – доброволен консултант към НАПК. Facebook събитие тук АСЕНОВГРАД 3 август, 10:30 часа Скъпи бременни и кърмещи майки, заповядайте на среща, организирана съвместно между Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ и Градска библиотека „Паисий Хилендарски$-Асеновград по повод Световната седмица на кърменето. На срещата ще можете да зададете въпросите си, свързани с началото на кърменето, преодоляване на трудностите, кърменето на порасналото бебе, захранването и отбиването. Ще намерите отговори, подкрепа и информация от доброволен консултант по кърмене от Асеновград. Детския отдел на Градска библиотека „Паисий Хилендарски“ – Асеновград, ул. „Цар Иван Асен II“ 24 Facebook събитие тук За контакт: Весела Пачалиева (консултант по кърмене към НАПК) 0889 332 783 БУРГАС 3 август, 10:30 часа …
Покана за Общо събрание на членовете на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“
Покана за Общо събрание, 14 октомври 2023 г.
НАПК стартира две групи за курса по кърмене за специалисти 2023/2024
С удоволствие ви каним да се включите в една от двете групи за предстоящите обучения по кърмене за специалисти, които ще се проведат във Варна и в София в периода октомври 2023 – май 2024 г. Кой може да се кандидатира за обучение? Медицински лица и специалисти от свързани професии, като: Акушерки Лекари Медицински сестри Стоматолози Психолози Логопеди Социални работници и др. Обученията ще ви дадат възможност: √ да придобиете основни знания и умения за кърменето, които не са застъпени в образователната ви подготовка √ да усъвършенствате уменията си за общуване и консултиране √ да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период С предимство ще се ползват както работещите в родилно отделение, женска и детска консултация, така и кандидати от населени места, където няма преминали обучение по кърмене медицински специалисти и специалисти от свързани професии. ВАЖНО: Обучението е базово и макар значително да разширява знанията и уменията за подкрепа на кърменето и възможност за прилагането им в основната професия на специалиста, не дава правоспособност за професионална практика като консултант по лактация. При желание специалистът може да продължи да задълбочава познанията си в тази област и да премине международен сертификационен изпит към IBLCE …
Програма на НАПК за Световната седмица на кърменето 2023
ОНЛАЙН СЪБИТИЯ 6 август, 10:00-12:00 часа Онлайн събитие за медицински специалисти, организирано от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи – Централа и Регионална колегия на БАПЗГ – Варна в партньорство с Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“. Във връзка с отбелязването на Световната седмица на кърменето БАПЗГ – Централа и Регионална колегия на БАПЗГ – Варна, предлагат на вашето внимание онлайн обучение на тема: „Предизвикателството да консултираш по въпроси, свързани с кърменето“ Лектори: София Кандиларова, клиничен и консултативен психолог, гл. експерт в Национален център по обществено здраве и анализи, Член на УС на НАПК Христина Янева, лекарски асистент, IBCLC, съосновател на НАПК, Зам.-председател на УС на НАПК Регистрация до 03.08.2023 г. тук: https://forms.gle/KMVDmo8Er8LqQzYD8 7 август, 11:00-12:30 часа Онлайн събитие за родители, организирано съвместно с Shushulka.com на тема: Кърмене и работа – мисията възможна, дори и с новородено. Ще поговорим за предизвикателствата, пред които се изправя всяка кърмеща майка, когато трябва да се върне на работа. Ще обсъдим проблемите и решенията ако сте със собствен бизнес или на свободна практика и работите от вкъщи дори веднага след раждането. Лекцията ще води Христина Шопова – доброволен консултант към НАПК. Facebook събитие тук АСЕНОВГРАД 5 август, 10:00 часа Скъпи бременни и кърмещи …
Съвременни препоръки за грижа за гърдите при препълване, “запушени” канали и мастит
По време на кърменето и често – в самото му начало, много жени се сблъскват с проблеми като препълнени, болезнени гърди, образуване на “бучки” и т.н. Ако се намирате в такава ситуация, от тази статия ще научите как да различавате отделните състояния, какви са съвременните препоръки при всяко от тях и кога е добре да се обърнете към лекар. Ако оплакванията се появят през първите няколко дни след раждането, вероятно се касае за ПРЕПЪЛВАНЕ на гърдите – резултат от “слизането” на млякото. Препълването се изразява в уплътняване тъканта на гърдите, оток, болка и в двете гърди едновременно. Гърдите може да са топли и леко зачервени. Възможно е леко повишаване на телесната температура, като обичайни са стойностите 37.2-37.5 градуса. Обичайно се наблюдава между 3-тия и 5-тия ден след раждането. Млякото може да потича трудно, а бебето може да има затруднения да суче заради отока. Това състояние НЕ Е свързано с хиперлактация и не изисква мерки за намаляване на млякото! Препълването обикновено не прогресира към усложнения и преминава от само себе си дори без допълнителни мерки. Подходящи мерки са: студен компрес, почивка по гръб, гимнастика за гърдите и/или нежен лимфен дренаж, обратен натиск преди кърмене. НЕ поставяйте топли или горещи компреси, не …
Предстоящо обучение по кърмене за доброволни консултанти – 2023
Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ планира разширяване на мрежата си от доброволни консултанти в населени места, където няма действащи доброволци или те са много малко. Ако имате желание и сте от град, в който има едни-двама доброволни консултанти по кърмене или дори няма нито един, с удоволствие ви каним да кандидатствате за включване в предстоящото обучение, което ще се проведе във Велико Търново в периода януари – юни 2023 г. Кой може да се кандидатира за обучението? Майка с минимум 9-месечен кърмачески стаж, която има: Желание и мотивация да помагате на кърмещите майки Време и възможност да оказвате помощ при проблеми с кърменето по телефон, по електронен път или чрез лична среща Добри комуникативни умения и желание да ги развивате Способност да вземате самостоятелни и бързи решения в границите на компетентност Умения за работа в екип Готовност да се придържате към Етичния кодекс на Асоциацията Обучението ще ви даде възможност: √ да придобиете основни знания и умения за кърменето √ да усъвършенствате уменията си за общуване √ да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период – чрез телефонни или електронни консултации и/или практическа помощ на място √ да работите за национална българска организация …
НАУКАТА ЗА ЗДРАВОСЛОВНИЯ БЕБЕШКИ СЪН
Аманда Руджети, Би Би Си (оригиналната статия можете да прочетете тук) „Регрес на съня“ просто не съществува. Нощните събуждания са нормални и предпазват от СВДС (Синдром на внезапната детска смърт). 12-часовият непрекъснат сън не е златен стандарт. Ето какво учените искат да знаем за бебешкия сън. Ако просто споменете, че наскоро сте родили, почти всеки ще ви зададе въпроса: как спи бебето? Всъщност много изтощени родители очакват с нетърпение момента, когато бебето им най-накрая ще спи през цялата нощ. Особено на запад вече се заражда цяла индустрия от консултанти по сън, книги и статии, които обещават на семействата да постигнат онова, което мнозина търсят като Свещения Граал: бебе, което спи само́ в креватчето си, през цялата нощ, и поспива за по-големи интервали от време през деня. Някои педиатри дори предупреждават родителите, че ако тези цели не бъдат постигнати, е по-малко вероятно децата да получат съня, необходим, за да растат и да се развиват оптимално. Идеята за самостоятелен, непрекъснат бебешки сън обаче далеч не е панацея, тя е и много различна от начина, по който бебетата са спали през по-голямата част от историята на нашия вид. Злоупотребата с нея може да причини доста безпокойство и стрес на родителите, а …