Архив на категория: Статии

Една история за упоритостта и подкрепата

Кристин и Далия Родих дъщеря ни 3 дни след термин в частна болница. Бях се подготвяла за този момент още от преди да видя двете чертички. Знаех, че искам да е естествено и знаех, че много искам да кърмя. Никога не съм поставяла тези решения под въпрос. Раждането беше „нормално“, но нямаше нищо нормално в него. Не усещах напъни, бебето излезе с вакуум, плацентата „не се роди“ сама, а аз загубих изключително много кръв и се наложи да ми бъде прелята. Независимо от трудните обстоятелства, имахме 2-3 минути за контакт кожа до кожа. Малко след това ме предупредиха, че чак на другия ден ще мога да видя детенцето, защото трябва да съм в реанимация. Нямах търпение. Навсякъде в лекциите за кърмене се обясняваше да се започне максимално бързо с опитите за поставяне на гърда. За жалост на другия ден отново не ми беше позволено да бъда с дъщеря ни. Когато питах една от сестрите, работещи в неонатологично отделение, дали да не се пробвам да се изцедя и да дам кърма за дъщеря ни, тя ми обясни, че на този етап имам само коластра, която според нея въобще не е хранителна и достатъчна за бебето. Бях озадачена, казаното беше обратно на …

Публикувано в Вашите истории | Етикети: , , , | Коментарите са изключени

Съвременни препоръки за грижа за гърдите при препълване, “запушени” канали и мастит

По време на кърменето и често – в самото му начало, много жени се сблъскват с проблеми като препълнени, болезнени гърди, образуване на “бучки” и т.н. Ако се намирате в такава ситуация, от тази статия ще научите как да различавате отделните състояния, какви са съвременните препоръки при всяко от тях и кога е добре да се обърнете към лекар. Ако оплакванията се появят през първите няколко дни след раждането, вероятно се касае за ПРЕПЪЛВАНЕ на гърдите – резултат от “слизането” на млякото. Препълването се изразява в уплътняване тъканта на гърдите, оток, болка и в двете гърди едновременно. Гърдите може да са топли и леко зачервени. Възможно е леко повишаване на телесната температура, като обичайни са стойностите 37.2-37.5 градуса. Обичайно се наблюдава между 3-тия и 5-тия ден след раждането. Млякото може да потича трудно, а бебето може да има затруднения да суче заради отока. Това състояние НЕ Е свързано с хиперлактация и не изисква мерки за намаляване на млякото! Препълването обикновено не прогресира към усложнения и преминава от само себе си дори без допълнителни мерки. Подходящи мерки са: студен компрес, почивка по гръб, гимнастика за гърдите и/или нежен лимфен дренаж, обратен натиск преди кърмене. НЕ поставяйте топли или горещи компреси, не …

Публикувано в Новини, Проблеми при майката | Коментарите са изключени

Трудните първи дни

Пътят на кърменето не започва лесно за Веси Г. и Оги, Историята им показва кое е истински важно в първите дни и как дори когато условията не са идеални, успехът не е невъзможен. Родих в 8:20 ч. сутринта в частна болница в столицата. Отделението беше претъпкано и се наложи аз да остана далече от бебчо. За първи път ме пуснаха да го кърмя в 16 следобед – броях секундите, за да не закъснея и да пропусна. Имах огромния късмет за първото кърмене да ме пуснат в частна стая с удобно кресло. Огромен, огромен късмет. Притеснявах се малко от отношението на акушерките и затова попитах дали може да го съблека. Разрешиха ми (макар после да се учудиха, че е е само по памперс). Разкопчах си нощницата и го гушнах „кожа в кожа“, завит отгоре с одеялцето. Малчо в началото плака, а акушерката се опитваше да ме накара да го кърмя. „Нека се успокои и ще го накърмя. Аз ще се оправя“. Гушкахме се. Успокои се и после се чувстваше добре. След няколко минути потърси да суче („Да знаете, че 5 мин. вече минаха. А вие още ли не се кърмите?! И той е гол?!“). Наместих го и му помогнах да захване …

Публикувано в Вашите истории | Етикети: , , , | Коментарите са изключени

НАУКАТА ЗА ЗДРАВОСЛОВНИЯ БЕБЕШКИ СЪН

Аманда Руджети, Би Би Си (оригиналната статия можете да прочетете тук)   „Регрес на съня“ просто не съществува. Нощните събуждания са нормални и предпазват от СВДС (Синдром на внезапната детска смърт). 12-часовият непрекъснат сън не е златен стандарт. Ето какво учените искат да знаем за бебешкия сън.   Ако просто споменете, че наскоро сте родили,  почти всеки ще ви зададе въпроса: как спи бебето? Всъщност много изтощени родители очакват с нетърпение момента, когато бебето им най-накрая ще спи през цялата нощ. Особено на запад вече се заражда цяла индустрия от консултанти по сън, книги и статии, които обещават на семействата да постигнат онова, което мнозина търсят като Свещения Граал: бебе, което спи само́ в креватчето си,  през цялата нощ, и поспива за по-големи интервали от време през деня. Някои педиатри дори предупреждават родителите, че ако тези цели не бъдат постигнати, е по-малко вероятно децата да получат съня, необходим, за да растат и да се развиват оптимално. Идеята за самостоятелен, непрекъснат бебешки сън обаче далеч не е панацея, тя е и много различна от начина, по който бебетата са спали през по-голямата част от историята на нашия вид. Злоупотребата с нея може да причини доста безпокойство и стрес на родителите, а …

Публикувано в Новини, Статии | Етикети: , , , | Коментарите са изключени

Спиране на кърменето по желание на майката

Family bed photo created by freepic.diller – www.freepik.com Понякога се случва кърмещата майка по някаква причина да бъде посъветвана или пък да реши, че трябва да спре да кърми. Списъкът с възможните причини е дълъг – прием на лекарства, кратко пътуване без бебето, връщане на работа, тръгване на детето в детско заведение или оставяне при детегледачка… В нашата практика на консултанти обаче често говорим с майки, които търсят решение, различно от: „Трябва да спреш!“. И много често го намираме! Така че ако сте на кръстопът и имате колебания дали и как можете да продължите да кърмите, потърсете връзка с нас, за да обсъдим различните варианти и  да потърсим изход от ситуацията. Ако обаче решението е взето и вие сте уверена, че кърменето приключва, не се безпокойте. Можем да бъдем полезни и в тази ситуация. Първо, имайте предвид, че кърменето е процес и няма как да се спре моментално. Освен това е много индивидуално колко дни ще отнеме спирането на млякото – това зависи от възрастта на бебето, интензитета на кърмене, количествата кърма, които имате, колко бързо се налага да спрете и други фактори. Естественият процес на отбиване (или спиране на лактацията) минава през „неизползването“ на млякото – когато кърмата стои …

Публикувано в Основи на кърменето | Етикети: , , | Коментарите са изключени

Кърмене и сън – защо, кога, как?

Снимка: Pixabay Вероятно всички сме виждали онези реклами и филми, в които бебето спи сладко в мекото си и красиво кошче, а мама и тати му се любуват, гледайки го влюбено. Прекрасна, идилична картина. Често обрисуването на майчинството в такава идеалистична светлина създава напълно грешна представа за този период и съответно повлиява на очакванията ни за това какво предстои, когато нашето бебе се роди. Курсовете и лекциите за бъдещи родители също невинаги помагат да си изградим реалистична представа за живота с бебе. Там най-често научаваме колко пъти трябва да яде бебето и че в общия случай между храненията то спи.  Да, ама не. Очакванията и представите ни за живота с бебе най-често нямат много общо с реалността. Защото, когато дойде, бебето не се интересува какво сме гледали и какво сме си представяли, то идва със своите инстинкти, същите като в пещерната епоха, когато не е имало часовници, книги, филми и реклами, а само мама и нейната топла и сигурна прегръдка – единственото безопасно място в пещерата. Така че бебето по всякакъв начин се стреми да е там – до мама, защото за него липсата ѝ означава, че то може и да не оцелее. Нещо повече, майката природа е измислила перфектно …

Публикувано в Основи на кърменето | Етикети: , , | Коментарите са изключени

Как кърмата изгражда вродената и придобитата лигавична имунна система

Връзката между приема на кърма и имунната система на бебето винаги е предизвиквала интерес. Темата обаче стана още по-актуална след началото на пандемията от COVID-19, защото бяха открити антитела, които неутрализират вируса, в кърмата на ваксинирани и на преболедували жени. Нова обзорна статия на Басел Дауд, д-р Меган Азад и техни колеги изследва как кърмата формира вродената и придобитата имунна система на бебетата. Учените посочват ясно, че кърмата съдържа изключително много елементи, които могат да повлияят положително на развитието на имунната система на кърмачето. В статията е цитирано и проучване, според което сред децата, кърмени от майки, консумиращи фъстъци, е налице намален риск от нетолерантност към фъстъците. Затова се предполага, че хранителните антигени от майчиното мляко имат съществена роля за развитието на толерантността.   ***   Ето накратко няколко важни факта за имунната система на бебето: Имунната система на бебето започва да се развива още в утробата. Развитието на имунната система на бебето продължава и след раждането. Кърмата играе ключова роля в този процес. Кърмата съдържа множество компоненти, които оказват влияние върху развиващата се лигавична имунна система на кърмачето. Тези компоненти включват: имуноглобулини, имунни клетки, микроби, муцини, цитокини, разтворими рецептори и олигозахариди на човешкото мляко. Кърмата осигурява имуноглобулини (известни също …

Публикувано в Новини, Статии | Етикети: , , | Коментарите са изключени

Ако бебето не иска да засуче в първите дни след раждането

Снимка: Hollie Santos в Unsplash Често се случва майките да изчакат връщането от болницата, за да започнат кърменето на бебето. Безспорно уютът у дома е ненадминат, но понякога тези първи няколко дни са достатъчни бебето да се е объркало от храненето с шише в родилното отделение, да му е трудно да засуче, да губи мотивация и… кърмене да не се получи. В началото. Важно е да знаете, че ако и при вас се е получило така, все още има много възможности да върнете бебето на гърда! Ако трябва да направим план на действие, той би изглеждал така: Ако бебето не съдейства (не засуква), организирайте възможно най-скоро изцеждане на гърдите. Стремете се да „следвате“ обичайното хранене на новороденото, което означава поне 8 до 10 изцеждания за денонощие. Добре е да изцеждате и двете гърди, като по-важно е колко пъти в деня ще го направите, а не колко дълго ще прекарате над помпата. Достатъчно е да отделите 10-15 минути на гърда на всяко кърмене, като не пропускате да задействате рефлекса на потичане. Имайте предвид, че в първите пъти на изцеждане количествата може да са малки и да не се променят бързо, но с постоянство ще видите и удовлетворяващ резултат. Изцеждането е много, …

Публикувано в Проблеми при бебето | Етикети: , , , | Коментарите са изключени

Антивирусните свойства на кърмата

Кърмата предпазва от вируси по много различни и взаимно допълващи се начини и  най-вероятно има потенциал за превенция и лечение на някои от най-разпространените съвременни патогенни заплахи. Това е един от основните изводи в нов анализ на британските учени Натали Шенкер и Софи Уидекайнд, публикуван на 31 март тази година в сайта mdpi.com.  Учените са анализирали данните от редица проучвания, за да обяснят накратко как кърмените деца придобиват допълнителна защата срещу вирусите благодарение на приема на майчиното мляко.  Те напомнят, че хората винаги са живели в среда с вируси и това за тях е имало както положителни, така и отрицателни последици. Еволюционният натиск върху бозайниците обаче е направил така, че кърмата да може и да осигури известна защита на новороденото от патогени от околната среда, както и да подпомогне нормалното имунно развитие през целия естествен период на лактация.  И така, какви са антивирусните свойства на кърмата?  Кърмата може да съдържа антитела срещу заболявания, които майката е преболедувала или срещу които е ваксинирана. Например миналата година при едно проучване, свързано с COVID-19, са открити антитела срещу коронавируса в над 80% от пробите на кърмата на жени, преболедували COVID-19.  Кърмата обаче има още 20 различни механизма на действие и стотици антивирусни биоактивни компоненти. …

Публикувано в Новини, Статии | Етикети: , , , , , | Коментарите са изключени

Кърменето на гърда подобрява мозъчната функция

Може ли кърменето чрез изцеждане, съпоставено с кърменето на гърда, да има отношение към развитието на нервната система на детето? Изключително интересно ново американско проучване, цитирано в сайта microbiomecourses.com,  разкрива, че кърменето на  гърда може да подпомогне някои аспекти на „изпълнителната функция“ на мозъка на децата, така че да е от полза за работната им памет, когато са на 6-годишна възраст. Изпълнителната функция е набор от когнитивни умения, които включват работната памет, гъвкавото мислене и умението за самоконтрол. Проучването: Изследването на Keim SA et al. (2021) разглежда как храненето на  гърда, съпоставено с храненето с изцедена кърма, влияе върху неврологичното развитие и поведението на децата. То проследява продължителността на храненето на 285 майки и бебета от Охайо, САЩ, разделени на  три групи – кърмене; хранене с изцедено мляко; кърмене, комбинирано с изцедена кърма плюс адаптирано мляко. Учените изследват начина на хранене на бебетата, когато са на 12 месеца, и го съпоставят с когнитивните способности, изпълнителната функция на мозъка (включително работната памет) и хранителното поведение на децата на 6-годишна възраст. Резултатите: Всеки допълнителен месец изключително кърмене на гърда намалява риска от дефицит на изпълнителната функция (работната памет). Установява се, че храненето с изцедена кърма НЕ е ясно свързано с изпълнителната функция. Не се …

Публикувано в Новини, Статии | Етикети: , , , , | Коментарите са изключени