Може ли кърменето чрез изцеждане, съпоставено с кърменето на гърда, да има отношение към развитието на нервната система на детето?
Изключително интересно ново американско проучване, цитирано в сайта microbiomecourses.com, разкрива, че кърменето на гърда може да подпомогне някои аспекти на „изпълнителната функция“ на мозъка на децата, така че да е от полза за работната им памет, когато са на 6-годишна възраст. Изпълнителната функция е набор от когнитивни умения, които включват работната памет, гъвкавото мислене и умението за самоконтрол.
Проучването:
Изследването на Keim SA et al. (2021) разглежда как храненето на гърда, съпоставено с храненето с изцедена кърма, влияе върху неврологичното развитие и поведението на децата.
То проследява продължителността на храненето на 285 майки и бебета от Охайо, САЩ, разделени на три групи – кърмене; хранене с изцедено мляко; кърмене, комбинирано с изцедена кърма плюс адаптирано мляко.
Учените изследват начина на хранене на бебетата, когато са на 12 месеца, и го съпоставят с когнитивните способности, изпълнителната функция на мозъка (включително работната памет) и хранителното поведение на децата на 6-годишна възраст.
Резултатите:
Заключение:
Кърменето на гърда (съпоставено с храненето с изцедена кърма) може да окаже предимство върху някои аспекти на изпълнителната функция на мозъка
Необходими са повече изследвания, за да се открият причините и механизмите, поради които това се случва.
Други изследвания разглеждат разликите в микробиома на бебето, хранено с изцедена кърма, и на кърменото от гърда, като се отбелязва, че може би именно те играят важна роля.
Каквато и да е причината, това изследване потвърждава, че ако е възможно, всички родители трябва да бъдат подпомагани да кърмят изключително възможно най-дълго – което означава да получат възможно най-пълна подкрепа за директното кърмене на гърда.
Разбира се, понякога то се оказва невъзможно, но индивидуалната подкрепа за подпомагане на кърменето на гърда трябва да е налична и напълно достъпна за всички родители.
Източник:
Keim SA, Sullivan JA, Sheppard K, Smith K, Ingol T, Boone KM, Malloy-McCoy A, Oza-Frank R. Feeding Infants at the Breast or Feeding Expressed Human Milk: Long-term Cognitive, Executive Function, and Eating Behavior Outcomes at Age 6 Years. J Pediatr. 2021 Feb 13:S0022-3476(21)00138-4. doi: 10.1016/j.jpeds.2021.02.025. Epub ahead of print. PMID: 33592219. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33592219/