Оставени сами на себе си, повечето деца сами се отбиват между втората и четвъртата си година – тогава нуждата от кърменето естествено отпада, защото децата са развили достатъчно добре други механизми на хранене, успокояване или изразяване на емоции. В тези случаи ролята на майкaта в отбиването е основно в насърчаване на тази новооткрита независимост.
Често обаче майките усещат нужда да ускорят този процес и това може да бъде съвсем нормално. Тогава различни техники могат да помогнат на детето да приеме промяната по-лесно. Преди да вземете окончателно решение за отбиване, е добре да обмислите ситуацията, в която се намирате, и дали именно кърменето е това, което трябва да се промени. В статията „Отбиване – наистина ли е необходимо?” можете да потърсите решения на някои стандартни ситуации, които често водят до отбиване, без то да е необходимо. Разговор с наш консултант също ще ви помогне да изясните някои въпроси и да вземете най-доброто решение.
Имайте предвид също, че децата рядко се отбиват сами, особено през първата година от живота си. Ако вашето кърмаче изведнъж отказва да суче, на тази възраст това не е сигнал, че то се отбива. Обикновено в тези моменти има проблем, който му пречи да суче – това може да е както разболяване, така и емоционален стрес. Добре е в тези ситуации да потърсите причината за поведението на детето и да работите за връщането на кърменето към нормалния ви ритъм.
Когато и да се случава отбиването, е важно, доколкото е възможно, това да бъде плавен процес, който да даде на вашето дете достатъчно време, за да свикне с промяната. Това ще бъде от полза и за вас, тъй като гърдите ви ще имат възможност да се нагодят плавно към по-малко количество кърма и така ще избегнете опасността от препълване или запушвания.
В процеса на отбиване може да се сблъскате с различни трудности, в зависимост от възрастта на бебето. Как да се справите с тях и да ги преодолеете с минимален стрес за вас и вашето дете, ще стане дума сега.
Бебе от 0 до 6 месеца
Световната здравна организация препоръчва бебетата да бъдат изключително кърмени през първите 6 месеца от живота си. Кърмата е безспорно най-подходящата храна за бебето, която му предоставя не само оптимално балансирани хранителни вещества, но и уникална имунна защита – повече информация за ползите на кърменето можете да намерите в „Значение на фактори от кърмата за развитието на детския имунитет„. Добре е отбиването в тази възраст да бъде последната стъпка, след като всички други опции са изчерпани.
Когато това е неизбежно, отбиването на бебето ще бъде процес на заменяне на кърмата с донорска кърма или мляко за кърмачета. Най-честите затруднения, които майките срещат в тази ситуация, са нежелание за хранене от шише и съпротива срещу вкуса на новото мляко (когато става дума за мляко за кърмачета). За справянето с тях могат да се използват различни подходи:
Както и да храните бебето (или ваш заместник, ако отсъствате), е важно да запазите близкия контакт с него по време на хранене – нека и сега бебето да бъде гушнато и усеща близостта ви. Тези моменти, освен изпълнени с много нежност, са и важен стимул за развитието на детето.
Бебе от 6 до 12 месеца
Щом сте кърмили вашето бебе през първите 6 месеца на неговия живот, вие сте осигурили много добър и задравословен старт на неговото хранене. Пътят към твърдите храни обаче едва сега започва и за известен период (който може да продължи до годинката), млякото ще остане много важен източник на калории и хранителни вещества за вашето дете. Освен това, порасналото бебе започва да става все по-подвижно, да достига все повече различни предмети (или пода) и много от тях се озовават в устата му. Ето защо кърмата ще продължи да има много важна роля в неговото израстване – както като храна, така и като защитник срещу бактерии и вируси от околната среда. За това си струва да премислите отново възможността да продължите кърменето на вашето бебе.
Ако отбиването е финалното ви решение, е добре да имате предвид, че във възрастта от 6 до 12 месеца отбиването включва както захранване с твърди храни, така и заместване на млечните хранения с мляко за кърмачета. Не забравяйте, че много деца в тази възраст си остават предимно „експериментатори” по време на хранене и буквално опитват по няколко лъжички и едва по-късно стават истински „консуматори”, които съумяват да се нахранят на масата. За това е важно да следите млечните хранения на вашето дете.
На тази възраст е възможно да предлагате мляко на вашето дете както с шише с биберон, така и с чашка. Ако бебето използва шише с биберон, едва ли ще ви бъде трудно да му предлагате и млякото по този начин. Но ако то не е свикнало с шише, може те да опитате да го въведете с някои от техниките, описани в първата част (отбиване на бебе до 6 месеца). Ако бебето е достатъчно голямо, за да се справя добре с чашката, можете директно да преминете към този начин на хранене.
Дете от 1 до 3 години
Повечето майки са на мнение, че началото на този период (от 1 до 2 години) е най-трудният период за отбиване, тъй като детето все още изпитва силна нужда от „бебешката” привързаност към мама и към кърменето и няма добре развити компенсаторни механизми за близост, утеха и комфорт. Това в никакъв случай не значи, че няма да можете да отбиете своето дете – просто това може да отнеме повече време или усилия от ваша страна. Добре е да се подготвите и заредите с много търпение, нежност и изобретателност.
Ето някои стратегии, които ще ви помогнат в този процес:
Когато всичко това не помага (рязкото отбиване)
Техниките, които описах по-горе, са ефективни, но изискват известен период от време, за да доведат до финалното отбиване. Ако имате наложителна нужда да отбиете по-бързо, е възможно те да не ви помогнат особено. Важно е добре да прецените доколко реална е тази наложителна нужда за отбиване, тъй като рязкото отбиване особено в тази възраст може да бъде много обременяващо за малкото дете – възможно е то да се чувства объркано, излъгано или отхвърлено. Каквото и да ви се наложи да приложите, е важно да запомните, че ще имате нужда от цялата любов и нежност, за да компенсирате тези силни чувства у детето.
В случаите на рязко отбиване е важно да следите състоянието на гърдите си за неприятно препълване, което може да доведе до запушвания. Ако усещате гърдите си напрегнати и имате силен дискомфорт, е добре да изцедите малко (колкото да почувствате облекчение).
Дете след 3 години
Ако сте стигнали до тук с кърменето, то сигурно неговият край е съвсем близо. Децата в тази възраст често сами разреждат кърменията или пропускат някои, много по-склонни са да заменят кърменето за четене на книжка или разходка (методите за плавното отбиване в предходната част могат да бъдат използвани много успешно и в тази възраст). Разбира се, има и деца, които трудно се разделят с кърменето, дори и на тази възраст.
Като допълнителни идеи може да използвате и още:
Имайте предвид, че дори и самоотбилото се дете може да изпитва носталгия по кърменето и ще изисква малко повече внимание и гушкане. Възможно е и вашите чувства да са доста смесени, въпреки че месеци наред сте работили именно с тази цел – това е съвсем нормална част от живота ви на майка. Но в крайна сметка, отбиването е просто един преход към нов вид общуване с вашето дете, който отваря място за много нови вълнуващи преживявания.
Ако имате нужда от допълнителна информация и подкрепа по пътя на отбиването, можете да се свържете с нас на националния ни телефон 0896 418 488 или да потърсите консултант близо до вас.
-
Росица Леондиева
доброволен консултант по кърмене към НАПК
-
Библиография:
Huggins K and Ziedrich L, The Nursing mother’s guide to nursing, The Harvard common press, 2007
Bumgarner N.J., Mothering your nursing toddler, LLLInternational, 2007
Bengson D, How weaning happen, LLLInternational, 2000