Възстановяването или отсъствието на менструацията, когато майката кърми, често предизвикват притеснения. Тъй като нормалните граници са много широки и твърде индивидуални, е трудно се дадат отговори, които да са общовалидни.
Все пак, ето какво може да чуете и какво е нормално да очаквате:
Очаквайте менструацията да се възстанови между 40 дни и… няколко години след раждането.
Кога отново ще се сдобиете с цикъл е трудно да се предскаже. Според изследванията основна роля за това кога ще се появи играят две неща:
Първото е кърмене на поискване, което обикновено не оставя повече от една по-голяма от 4ч пауза между храненията за денонощие и поддържа високи нива на пролактин. Пролактинът е хормонът, който отговаря за производството на мляко. Той помага също така да се предотврати настъпването на нова бременност, която би намалила количеството мляко за вече роденото бебе, като блокира производството на хормоните, които предизвикват съзряването на нова яйцеклетка в яйчниците (овулация). Т.е. при тези условия появата на менструацията може да се забави и доста повече от година.
Второто са нивата на определени хормони в края на бременността, върху които няма как да се повлияе. Заради тях дори при наличието на кърмене на поискване, липса на големи интервали без сукане и неизползване на залъгалки менструацията пак може да се появи още 2-3 месеца след раждането. Тъй като няма как да се знае дали съществуват такива предразполагащи фактори за ранна поява на цикъла (подобни изследвания не се правят рутинно), няма начин достоверно да се предскаже. Може да очаквате с голяма доза сигурност, че кърменето на поискване забавя възстановяването на менструацията – но дали при вас това ще е само за 2-3 месеца или ще трае повече от година никой не може да каже.
Майките често се притесняват, когато възстановяването на менструацията се забави повече от 4-6 месеца. Понякога се случва гинеколози, които нямат опит с кърмещи жени, също да се обезпокоят от толкова дълга липса на менструация и може да предложат медикаментозно предизвикване на цикъла.
Това е ненужно и може да навреди! Т.нар. лактационна аменорея е нормално състояние на женския организъм също както е нормална липсата на менструация по време на бременността и не са нужни никакви мерки за предизвикване на цикъла. Обикновено след като бебето започне да приема по-съществено количество твърди храни (което при някои кърмачета може да е и след годинката) и с проспиването на по-дълги интервали без кърмене нощем цикълът се появява.
Възстановяването на менструацията не е причина за спиране на кърмата. Някои майки наблюдават леко намаляване на количеството мляко в дните преди цикъла. Бебето може също да е неспокойно, да се дърпа от гърдата, да суче кратко и да е ревливо. Това може да се дължи както на намалената сила на струята, така и на леките промени във вкуса на кърмата заради нормалните хормонални промени около цикъла (повишава се количеството на натрий в млякото, от което вкусът му става малко по-солен от обичайното).
Важно е да знаете, че тези промени са временни и обикновено преминават след започването на цикъла или до ден-два след това. По-честото кърмене помага бебето да е по-спокойно и по-бързо да се навакса физиологичния спад в количеството.
По-големите кърмачета по правило реагират много по-слабо на тези промени или може да не реагират въобще. Колкото по-малко е бебето, толкова по-вероятно е промените в количеството кърма и поведението на детето да са по-забележими (вероятно защото първите месеци са периода на калибриране на количеството и хормоналните промени се отразяват по-силно).
Според някои източници намаляването на кърмата около цикъла има връзка с намаляването нивата на калция в кръвта, което нормално се случва в периода от средата на цикъла (след овулацията) до 2-3 дни след началото на кървенето. При някои майки вземането на добавка от калций и магнезий в съотношение 2:1 от средата на цикъла до 2. ден от кървенето може да помогне да се избегне както намаляването на млякото, така и болезнените спазми през първите няколко дни на кървенето.
Кърменето може ефективно и успешно да се използва като контрацептивен метод за първите 6 месеца след раждането. Но – далеч не всяко кърмене гарантира надеждна защита. Можете да използвате кърменето като контрацептив, само ако отговаряте едновременно на всички тези условия:
Тъй като кога ще се случи възстановяването на менструацията обаче е неизвестно, както беше обяснено по-горе, понякога е възможно майката да забременее дори без да се е появил цикъл. Това се случва изключително рядко (според статистиката на практика толкова рядко, колкото и забременяване при правилна употреба на противозачатъчни таблетки, т.е. 1 на 100 жени).
При повечето жени, при които менструацията се появава в ранните месеци след раждането, първият цикъл е „предупредителен“, т.е. обикновено не е предшестван от овулация и това е сигнал за възстановяване на плодовитостта и за нуждата от вземане на мерки за предотвратяване на нова бременност, освен ако не желаете породени деца.
Ако не желаете рискове, е добре кърменето да се съчетава с други противозачатъчни методи, подходящи за кърмачки (презерватив, противозачатъчни глобули, спирала).
КАКВО ДА ОЧАКВАТЕ, КОГАТО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА ЦИКЪЛА ВЕЧЕ Е ФАКТ:
Внимание! Описаните ситуации могат да бъдат както нормални, така и сигнал за проблеми. Точен отговор на това дали всичко е наред при вас и дали само кърменето е причина за тези прояви може да ви даде единствено гинекологът ви след преглед!
1. Първият цикъл може да е много по-обилен или много по-оскъден, отколкото е обичайно за вас.
При някои жени по неизвестни причини може да започне продължително кръвотечение с различен интензитет. Ако то продължава прекомерно дълго, вероятно ще ви предпишат лекарства за контролирането му.
Прогестероновите препарати (Утрогестан, Дуфастон и други подобни) могат да се използват, без да е нужно да се прекъсва кърменето.
Лекарствата, потискащи кървенето, често носят предупреждение срещу употребата им по време на кърмене и може да ви бъде препоръчано да не кърмите, докато ги приемате – за щастие това рядко е необходимо, затова търсете повече информация за конкретния препарат от консултант по кърмене или лекар, имащ опит в работата с кърмачки.
Ако ви бъде предложен варианта да контролирате кървенето с прием на противозачатъчни таблетки, е важно те да съдържат само прогестини, без естроген, тъй като естрогенът влияе негативно на количеството и състава на кърмата.
2. Цикълът може да е нередовен.
Нерегулярните интервали между менструациите – твърде дълги или твърде кратки – са нормално явление през първите месеци. С течение на времето хормоните ви отново ще си възвърнат баланса и това ще се оправи – не е нужно да се предприема специфично лечение.
3. Можете да пропуснете месец-два, и дори повече, преди да се появи следващата менструация.
Това също се случва при някои жени. Възможно е първата менструация вече да е факт, а след това да пропуснете няколко месеца, в които да не се появи цикъл. Сукането на вашето бебе все още продължава да влияе много на цикъла ви, така че зачестеното нощно сукане например поради зъбоникнене или разболяване на детето понякога може да ви осигури месец без менструация.
Резултатите от тестовете за бременност са акуратни, независимо от продължаващото кърмене – така че в случай на съмнение можете да направите тест за собствено успокоение.
4. В периодите между първите няколко менструации може да имате оскъдни зацапвания, траещи по ден-два.
Това също може да е нормално за някои жени и изчезва от само себе си с регулирането на хормоните.
Христина Янева – Хедра
доброволен консултант по кърмене към НАПК, член на ILCA